Kontaktovat firmu Martin Poustka M-Pos, Ústecký kraj - Most

FVE, fotovoltaické elektrárny pro rodinné domy na klíč s dotací


společné anténní a satelitní systémy, levně bez paušálů


satelitní digitální systémy, Skylink / CS link - levně bez paušálů,přes 30 programů


terestrické digitální systémy DVB-T, scela zdarma přes 11 programů


bezpečnostní kamerové systémy, DVR a PVR rekordéry, kvadrátory, IR přisvícení, dome PTZ kamery


bezpečnostní elektronické systémy, alarmy pro zabezpečení objektů rodinných domů, škol i průmyslových objektů


GSM moduly pro ovládání na dálku a zasílání informací z alarmů a jiných elektronických systémů


připojení na bezdrátový obousměrný a spolehlivý internet přes satelit ASTRA2Connect nebo Mosteckou prosperující firmou MOSCOM NET, Wifi pro Váš Notebook


stereo a Dolby Digitál ozvučení menších objektů a 100 voltové plošné ozvučení rozsáhlích ploch


audio video digitální zvonkové systémy a tabla pro panelové domy


instalujeme komplexně slaboproudé a silnoproudé rozvody včetně příslušenství a elektroniky na -klíč-


biometrické, RFID i kódové přístupové a ovládací systémy


automatické ramenové závory 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 až 8 metrů s pevnou základnou


zavádíme kompletní elektro rozvody do nových výstaveb a přestaveb


Centrální systém vysávání


LED úsporné svícení, žárovky auto doma kancelář, LED pásky voděodolné, RGB pásky s ovladačem


měření spotřeby elektrické energie domácích spotřebičů, aktuální i dlouhodobá spotřeba


náš technický slovník běžně používaných výrazů v našich oborech




m-pos mezera


kontakt na firmu Martin Poustka M-Pos pro ústecký kraj, Most a okolí


naše nízké ceny a slevy pro profesionální instalace a opravy


objednávky zboží a služeb


koncese, oprávnění a osvědčení k provozování všech našich činností


náhled našich zákazníků kteří jsou s odvedenou prací spokojeni


odkazy na zajímavé a poučné články z oboru i mino, reklama


© Martin Poustka M-Pos
Most 2007


kategorie - EZS - elektronický zabezpečovací systém ( alarm ) k ochraně osob i majetku

Myslíte si, že pořízení alarmu stojí příliš mnoho peněz

Kolik jste ochotni zaplatit za LCD televizi, domácí kino, velkou lednici a jiné spotřebiče do Vašeho obydlí či kanceláře ?? Myslím, že cena za kvalitní zabezpečovací systém, který nabízíme, je oproti hodnotě, kterou Vám chrání, mnohem menší a minimální oproti výstavbě nového rodinného domu či rekontrukci. Základní sestavu, která obsahuje řídící ústřednu GSM, vnitřní sirénu, záložní akumulátor pro provoz při výpadku sítě na dobu přibližně 24 hodin, magnetický kontakt na vstupní dveře, dva pohybové detektory a kompletní kabeláž s kompletní instalací a zárukou 24 měsíců, nabízíme již za cenu kolem 9 200 Kč i s přenosem poplachu ve formě SMS či volání na mobilní telefon. Je to až tak mnoho, abyste nechali Váš objekt bez zabezpečení na pospas zlodějům ??


V jakém rozsahu zabezpečit objekt

Vhodné je navrhnout zabezpečení domu nebo bytu tak, aby všechny případné vstupy do objektu byly pod dohledem detektorů a aby bylo možné systém zapnout v nepřítomnosti, ale také i když jste doma, např. v noci, kdy spíte a nemáte tušení, co všechno se může v jiných místnostech odehrávat. Určitě jste slyšeli v praxi o případech, kdy uživatelé bytu či rodinného domu spali v patře a v přízemí byli nevědomky okradeni. Zařízení zapnuto do režimu DOMA (viz. režim střežení), chrání Váš majetek i když jste doma a spíte. Je také vhodné zabezpečit garáž i zahradní domek, kde dozajista bude drahá zahradní technika.

První, základní, varianta zabezpečení objektu, je použít detektory pohybu, které vyhlásí poplach až v případě, kdy zloděj vstoupí do střeženého prostoru.

Druhá varianta je základní varianta doplněná o magnetické kontakty, které hlídají již v okamžiku otevření dveří či oken a tím ústředna reaguje dříve a účinněji.

Třetí, nejúčinnější, varianta přidává do střeženého prostoru detektory rozbití skla, kdy je zloděj zaznamenán již před vniknutím do objektu, již při snaze rozbít okno či vstupní dveře.

Další variantou jsou doplňkové detektory, např. infra bariéry a závory, mikrovlnné detektory a otřesové detektory, viz. „ Základní informace o detektorech “. Veškeré způsobené poplachy jsou pak většinou signalizovány vnitřní sirénou a venkovní sirénou. V lepším případě je hlášení poplachů přeneseno na pult centralizované ochrany (viz. PCO), nebo na Váš mobilní telefon.


Bezdrátový zabezpečovací systém

I bezdrátové zabezpečovací zařízení se většinou neobejde bez propojení kabely (např. k řídící ústředně je potřeba dovést kabel se síťovým napájením 230V, je třeba propojit řídící ústřednu s ovládacími klávesnicemi a zálohované sirény je třeba propojit s ústřednou pro dobíjení akumulátoru). Při použití telefonního komunikátoru pro spojení s pultem centralizované ochrany nebo pro oznámení poplachu na mobilní telefon je nutno napojení na telefonní, nebo GSM linku. Když už se rozhodnete pro instalaci bezdrátových detektorů, je vhodné, aby měly kontrolované spojení s ústřednou a aby řídící ústředna uměla rozpoznat a ohlásit potřebu výměny baterie v detektoru v dostatečném předstihu před jejím úplným vybitím, aby nebyl ohrožen přenos signálů mezi detektory a ústřednou. Všechny zde zmíněné podmínky splňují bezpečnostní ústředny DSC Power a DSC Maxsys, které naše firma nabízí. Je vhodné brát také v úvahu i fakt, že v domech s kovovou konstrukcí (např. panelové domy), sádrokartonářské kovové konstrukce mohou zhoršit či úplně znemožnit přenos rádiového signálu detektoru. A v neposlední řadě berme v úvahu i výměnu baterií. Mohu-li Vám doporučit, máte-li možnost instalovat rozvody kabelové, dejte přednost kabeláži.


Zvířata a zabezpečovací zařízení

Je-li v zabezpečeném objektu pes, kočka či jiné zvíře, většinou přibližně do 20kg, je třeba použít detektory pohybu, které dokáží rozpoznat zvíře do 20kg od velkého člověka. Bohužel neexistuje žádný detektor pohybu, který by dokázal spolehlivě rozlišit zloděje od velkého psa, takže velikým psům je potřeba v domě vyhradit určitý nestřežený prostor, který nebude střežený na pohyb, ale bude střežen jeho obvod (otevření dveří, rozbití oken). Pokud psa, nebo kočku máte, stačí detektory do 20kg umístit jen v těch místnostech, kam bude mít pes či kočka přístup po dobu Vaší nepřítomnosti. Do ostatních místností je třeba zamezit přístup. V případě, že je v domě kočka, je navíc nutné umístit nábytek nebo detektory tak, aby se nemohla kočka přiblížit příliš blízko k detektoru pohybu, když poleze po nábytku, aby nezpůsobila falešný poplach.


Co může umět elektronický zabezpečovací systém

Programovatelné výstupy
Zabezpečovací zařízení má k dispozici programovatelné výstupy (RELÉ), které spínají či rozpínají, a tak ovládají při vzniku určitých událostí externí zařízení. Zabezpečovací zařízení může být naprogramováno tak, aby RELÉ spínalo při různých událostech, např. poplach, uzamčení systému, různé poruchové stavy systému, přerušení telefonní linky, ale také povelem z klávesnice. Tím je možné například odpojovat některé spotřebiče od sítě při odchodu z objektu, ovládat příjezdovou bránu či vrata garáže, nebo spínat venkovní osvětlení.

Ovládání pomocí mobilního telefonu GSM
Zabezpečovací zařízení GSM je možné ovládat dálkově pomocí mobilního telefonu. Můžete tedy pomocí mobilního telefonu zapínat/vypínat el. zařízení v objektu z libovolného místa na světě. Například si můžete SMSkou zapnout kotel na topení na chalupě ještě před příjezdem a podobně.


Jakou klávesnici zvolit k ovládání

LED klávesnice
Jsou levnější a u menších systémů přehlednější. Pokud jsou otevřené dveře, okno, někdo se hýbe, svítí kontrolka příslušné střežené smyčky. Jakmile je detektor v klidu, kontrolka zhasne. Na první pohled je hned vidět stav jednotlivých detektorů a smyček. Pokud ale vznikne v systému nějaký problém, je třeba sáhnout po návodu k obsluze a zjistit jaký je problém. Pro technicky méně zdatné uživatele může být tato situace problémem. Tato klávesnice neumožňuje prohlížení událostí proběhlých v ústředně.

Klávesnice s LCD displejem
Bývají dražší. Stav jednotlivých detektorů si můžete prolistovat pomocí kurzorových kláves, jednotlivé střežené prostory mají svůj vlastní název a displej Vám napoví, jaké klávesy stisknout, abyste si mohli prohlížet poruchová hlášení a lze prohlížet deník událostí proběhlých v ústředně (datum a časy zapnutí, vypnutí, poplachů). S LCD klávesnicí máte celý systém pod kontrolou.


Režim střežení ODCHOD a DOMA

ODCHOD
Je klasický režim a v takovém případě střeží všechny detektory v celém objektu a používá se při odchodu z objektu.

DOMA
Je režim, kdy střeží pouze ty detektory, u kterých je to požadováno a používá se pro částečné střežení objektu. Většinou je střeženo vše, mimo ložnice a pokojíku, kde spáváte. Systém je pak zapínán z klávesnice poblíž nestřežených prostorů nebo dálkovým ovladačem a Vy tak máte zbytek objektu střežen i v noci, když spíte.
Informace o detektorech

Magnetický kontakt
Je nejjednodušším detektorem pro kontrolu uzavření dveří, oken, nebo poklopů. Skládá se ze dvou částí, z permanentního magnetu a z protikusu v podobě jazýčkového relé. Tento detektor hlídá otevření dveří, okna či poklopu již při otevření o 1,5 cm. Tento magnetický kontakt na vstupních dveřích je využíván i k logice při zapínání režimu DOMA, když zakódujete např. na noc, podle kterého se ústředna přepíná do příslušného režimu.

Pasivní infračervené detektory
Označované jako PIR - detektory pohybu které využívají tepelné záření vyzařující z živého tvora o určité vlnové délce, na kterou detektor reaguje. Snímací prvek zaznamenává změny záření a reaguje pouze na přesné tepelné záření. PIR detektor pohybu by neměl být zaměřen na skla, okna, zrcadla a další lesklé plochy, které by mohly odrazit teplé sluneční paprsky do detektoru, neměl by být umístěn v místech s proudícím vzduchem, u zdrojů vodních a olejových par a v místech, kam dopadá přímé nebo odražené sluneční světlo. Navíc by předpokládaný směr pohybu zloděje neměl směřovat k nebo od detektoru, ale napříč střeženou plochou.

Ultrazvukové detektory pohybu
Pracují na principu radaru, které pracují nad pásmem slyšitelným pro člověka. Pravděpodobný směr pohybu zloděje by měl být k detektoru nebo od detektoru.

Mikrovlnné detektory pohybu
Pracují na principu radaru v pásmu 1 až 10GHz a jelikož mikrovlny proniknou např. sklem, tenkými stěnami a podobně, může dojít při nevhodné montáži k aktivaci detektoru i při pohybu mimo střežený prostor. Pravděpodobný směr pohybu zloděje by měl být k detektoru nebo od detektoru.

Duální detektory pohybu
Kombinují funkci PIR detektoru a mikrovlnného detektoru pohybu a vzájemně je porovnávána detekce pohybu na obou částech detektoru, čímž se eliminují různé rušivé faktory ve střeženém prostoru. Tyto detektory jsou cenově dražší, ale do obzvláště komplikovaných prostředí s vysokou mírou rušivých vlivů jsou vhodnější nežli jednoduché detektory pohybu.

Detektory rozbití skla
Nyní používají prostorové zvukové detektory, které vyhodnocují signály a posuzují vysokofrekvenční vlny vzniklé rozbitím skla, nízkofrekvenční vlny vzniklé nárazem na sklo a další parametry, podle kterých vyhodnocují situaci. Pro správnou volbu detektoru rozbití skla je nutné vědět, zda je na střežených sklech instalována bezpečností nebo protisluneční fólie.

Infra bariéry a závory
Potřebují ke své správné činnosti dva díly v přímé viditelnosti mezi kterými je prostor střežen: vysílač infračerveného záření a přijímač infračerveného záření, který vyhodnocuje přerušení paprsku infračerveného záření vysílaného vysílačem. Infra bariéry a závory jsou vhodné ke střežení např. dlouhé řady oken, ale i třeba ke střežení přesného ohraničení určitého prostoru.


PCO - pult centralizované ochrany

Nejoptimálnější řešení, pro signalizaci poplachu z Vašeho objektu, je připojit elektronické zabezpečovací zařízení k pultu centralizované ochrany (PCO). Pult centralizované ochrany je dispečerské pracoviště s 24 hod. provozem, kde se monitorují všechny napojené objekty. Při vyhlášení poplachu na objektu vyšle operátor z PCO na objekt zásahovou jednotku nebo informuje kontaktní osobu, určenou majitelem objektu, o zjištěné zprávě. Ústředny řady DSC mohou na PCO předávat veškeré informace o dění v objektu, proto má dispečer kompletní přehled o tom, např. kde přesně k poplachu došlo, nebo zda jste zabezpečili objekt a zůstali jste doma.

Připojení na PCO po pevné telefonní lince
Pro předávání informací o poplachu a provozu bezpečnostního systému se bohužel stále ještě velice často používají pevné telefonní linky. Není nutné mít samostatnou linku pouze pro bezpečnostní zařízení. Každé spojení s PCO (zapnutí, vypnutí, poplach, porucha) ovšem představuje jeden telefonní impuls, a zpravidla jednou denně dochází navíc ke kontrolnímu spojení s PCO. Připojení k pultu centralizované ochrany pomocí pevné telefonní linky je méně spolehlivé a snadno napadnutelné a podstatně navyšuje telefonní poplatky. Máte-li bezpečnostní ústřednu s možností komunikace po telefonní lince a chcete-li ji připojit do telefonní zásuvky, musí ho připojit pouze osoba, která má oprávnění k montážní činnosti v oboru telekomunikací. Je-li pak zařízení k telefonní lince skutečně připojeno, měli byste vyplnit „Ohlašovací list o připojení koncového telekomunikačního zařízení k jednotné telekomunikační síti” a nejpozději do čtrnácti dnů od připojení zařízení doručit telefonní společnosti.

Připojení na PCO GSM modulem
Je možné zajistit spojení zabezpečovacího zařízení s pultem centralizované ochrany po některé ze sítí mobilních telefonů přes tzv. GSM bránu, která nahrazuje pevnou telefonní linku. Toto řešení je mnohem spolehlivější než připojení po pevné lince, ale stále dochází k podstatnému navýšení telefonních poplatků o hovory, které způsobí zabezpečovací zařízení.

Připojení na PCO bezdrátovou sítí
Většina provozovatelů PCO má vlastní bezdrátové sítě k přenosu informací z objektu. Jejich výhodou je trvalá kontrola spojení mezi bezpečnostním systémem v objektu a PCO a nižší či žádné provozní náklady jinak vynaložené za spojení pomocí telefonní linky či GSM modulu. Většinou je nutné si vysílač pro provoz bezdrátového spojení s PCO od provozovatele PCO zakoupit.


Závěrem

Montáž zabezpečovacího zařízení by měla být svěřena kvalifikované firmě. Samozřejmě se dají koupit různé bezpečnostní komplety pro instalaci domácím kutilem, ale potom Vám může vzniknout řada problémů jak s planým poplachem, zaviněným chybnou montáží, nespolehlivostí celého systému, tak i s pojišťovnou, při plnění pojistné události. O provozu elektrické zabezpečovací signalizace by měla být vedena provozní kniha, kam se píše každý problém, porucha, nebo kontrola bezpečnostního systému. Minimálně jednou za rok byste si měli u montážní firmy objednat odbornou kontrolu zařízení, kdy se překontroluje stav záložních baterií, vyčistí a vyzkouší se všechny detektory a jejich funkce a potvrzení o této kontrole by mohlo zajímat i Vaši pojišťovnu při pojistné události.
Vždy je lepší prokonzultovat Váš záměr s odbornou firmou, která Vám pomůže s výběrem vhodného systému, který Vám bude přesně vyhovovat.